لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

برخی دوره های ما

آموزش مجازی چیست

از زمانیکه Massive Open Online Courses – به اختصار MOOCها – جایگاه خود را در آموزش پیدا کردند بحث ها و نظرات زیادی مطرح شد. دانشجوها، اساتید، کارشناسان حوزه آموزش، دانشگاهیان و … هر کدام نقطه نظراتی را مطرح کرده اند. اما برای بررسی دقیق تر MOOC ها بهتر است ابتدا نگاهی کوتاه به تاریخچه آموزش مجازی بیاندازیم تا درک کنیم چرا تعداد زیادی از دانشگاه هاه اقدام به ایجاد پلت فرم MOOC کردند و تعداد عمده ای از دانشجویان و دانش آموزان به استفاده از آن علاقه مند شده اند.

همواره رابطه نزدیکی بین پیشرفت تکنولوژی و روش های نوین ارائه محتوای آموزشی وجود داشته است. به اعتقاد متخصصان حوزه آموزش، آموزش از راه دور دارای سه نسل متفاوت است:

  • آموزش های مکاتبه ای
  • آموزش های چند رسانه ای
  • آموزش های گروهی و تعاملی

انقلاب صنعتی و آغاز آموزش مجازی

اولین نسل از آموزش های مجازی بعد از انقلاب صنعتی در اروپا و ایالات متحده امریکا رشد نمایی داشت به ویژه به دلیل این که کارخانه ها نیاز به نیروی کار ماهر بیشتری داشتند و در کنار آن سرویس های پستی ارزان تر، سریع تر و قابل اطمینان تر شدند. به عنوان مثال در قرن نوزدهم دانشجویان لهستانی توانستند در دوره های مکاتبه ای دانشگاه های معتبری مانند مدرسه اقتصاد لندن که از اولین ارائه دهندگان آموزش از راه دور در بریتانیا بود، شرکت کنند. ولی با همه مزایا،آموزش مکاتبه ای مشکلات خاص خود را نیز به همراه داشت که مانع محبوبیت این نوع از آموزش مجازی می شد.

 

نسل دوم ابزارهای چند رسانه ای

به هر حال نسل اول آموزش های مجازی به شکل امروزی MOOC ها همه گیر و محبوب نبود. آموزش مکاتبه ای تنها پیش از ظهور رسانه های الکترونیکی بر آموزش مسلط بود و با ظهور این رسانه ها در قرن بیستم، به سرعت جایگاه خود را از دست داد. رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون که محبوبیت بسیار زیادی به عنوان ابزار آموزشی پیدا کردند.

اساتید، معلمین، دانشجویان و دانش آموزان زیادی از مزیتی که پیشرفت تکنولوژی باعث آن شده بود بهره بردند. افرادی که پیش از آن به آموزش های رسمی و با کیفیت دسترسی نداشتند، توانستند کلاس های درس را ببینند و یا بشنوند. تفاوتی نداشت که کجا باشند تنها کافی بود تا به رسانه های الکترونیکی دسترسی داشته باشند. با گذشت زمان محبوبیت نسل دوم آموزش مجازی افزایش یافت تا جایی که صاحبان محتوا را مجبور به سازگار سازی محتوای آموزشی خود با طیف مختلف مخاطبان کرد و با فراگیری رسانه های الکترونیکی حتی دانشجویان و دانش آموزان مناطق دور افتاده نیز به محتوای آموزشی با کیفیت دسترسی پیدا کردند.

با ظهور ابزارهای چند رسانه ای آموزش هم روش های جدیدی را آزمایید، فیلم های ویدیویی، فایل های صوتی، نرم افزار های مختلف که همگی در دسته آموزش الکترونیک قرار می گرفتند برای خود جایگاهی مناسب در آموزش یافته بودند

با گسترش و بهبود کیفیت اینترنت به عنوان رسانه ای نوین، آموزش آنلاین آهسته آهسته تبدیل به پرچم دار عرصه آموزش مجازی شد. برخی از متخصصان، آموزش آنلاین را نسل جدیدی از آموزش دانسته و سومین تغییر نسل آموزش را مربوط به این برهه از زمان می دانند اما آموزش آنلاین برخی دیگر از متخصصان حوزه آموزش را متقاعد نکرد که در موضوع آموزش مجازی تغییر نسلی دوباره شکل گرفته است. به اعتقاد این متخصصان هر چند که ارائه آنلاین محتوای آموزشی دسترسی به آموزش را آسان تر ساخت ولی در شکل ارائه آموزش تحول عمده ای ایجاد نکرد و آن ها معتقدند که در واقع به جای تماشای فیلم، صوت و … از طریق رسانه های الکترونیکی این بار از طریق وب محتوا منتقل می شد و این نمی تواند تغییر نسل در آموزش مجازی محسوب شود.

با این پیشرفت ها و بهبود وضعیت دسترسی ولی همچنان یکی از اصول مهم آموزش، در نسل دوم  وجود نداشت، دانشجویان و دانش آموزان هیچگونه تعاملی با یکدیگر و با مدرس خود نداشتند. به عبارت دیگر یکی از اصول مهم آموزش که یادگیری از طریق تعامل بود در نسل دوم آموزش مجازی نادیده گرفته شده بود.

نظرات
  • کاربر آزمایشی اکتبر 19, 2017 8:33 ق.ظ

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

    پاسخ
ارسال یک نظر

ثبت نام کاربر

بازیابی رمز عبور